Berlin stolica Republiki Federalnej Niemiec

Berlin stolica Republiki Federalnej Niemiec

Berlin stolica Republiki Federalnej Niemiec
lipiec 07
16:28 2022

Wszyscy znamy to ogromne miasto, które w czasie działań wojennych, zwłaszcza w czasie systematycznych bombardowań i po zwycięskim marszu wojsk radzieckich i aliantów zostało całkowicie zniszczone. Mowa o Berlinie, o stolicy Republiki Federalnej Niemiec, naszego zachodniego sąsiada.

Praktycznie każdy europejczyk kojarzy gdzie leży Berlin, i jaka wiąże się z nim historia. Obecnie ludność tego miasta zalicza to miasto do największych stolic świata bowiem ilość ludności jaka zamieszkuje w granicach administracyjnych Berlina sięga prawie 4 milionów osób! Jest to jedno z największych miast Europy. Stolica Niemiec, o której mowa rozwija swoje skrzydła już od 1237 roku, kiedy pierwsze wzmianki zostały zapisane na jego temat przez kronikarzy wędrujących szlakami kupieckimi.

Jaki jest obecny Berlin?

Jeżeli byliśmy kiedyś w Berlinie to zapewne zauważyliśmy jak bardzo zróżnicowane i podzielone jest to jakże duże i zarazem piękne niemieckie miasto. Składa się bowiem ono z 12 dużych dzielnic – które zwane jest również okręgiem administracyjnym.

Zdecydowanie największym i najbardziej popularnym z nich pod względem produkcji handlowej oraz kultury jest okręg Charlottenburg-Wilmersdorf. Owa dzielnica zajmuje powierzchnie Berlina bliską 65 tysiącom kilometrów kwadratowych. Ludzie, którzy tu mieszkają mogą zapomnieć o swobodzie i dużej przestrzeni życiowej ponieważ ta dzielnica obejmuje niemal 300 tysięcy ludzi. To dość dużo przyznać trzeba jak na takiej małej przestrzeni.

Kolejnym bardzo dużym okręgiem w Berlinie jest Pankow, dzielnica ulubiona przez artystów i muzyków. Choć nazwa przypomina bardziej nazwisko generała Armii Czerwonej, to jest wynikiem połączenia dwóch mniejszych okręgów w czasach gdy nastąpiła reforma dzielnicowa w 2001 roku. Sama nazwa Berlińskiego okręgu Pankow jest nazwą Słowaińską, która odnosi się ściśle do panujących na tych terenach plemienia Wirów. Dzielnica ta jest pełna kawiarenek a mury domów i kamienic są bardzo często wymalowane przez berlińskich artystów w przeróżne wzory.

Gdy zapytamy jakiegoś Niemca, który okręg uznałby za największy, z pewnością wskazałby dzielnicę Mitte. To najbardziej urzędowa dzielnica Niemiec, w której znajduje się większość ambasad wszystkich krajów świata z którymi wielkie Niemcy współpracują. Co ważniejsze, w dzielnicy Mitte znajduje się także niemiecki Reichstag, który jest znany każdemu kto interesuje się polityką lub historią.

Ciekawą dzielnicą Berlina jest okręg Steglitz-Zehlendorf, który jak mało kto wie, jest partnerem handlowym i co ważniejsze kulturowym naszego Polskiego miasta Nałęczowa. Współpracujemy ze sobą na wielu płaszczyznach w tym również wymiany uczniów i studentów oraz ulgi dla turystów obu miast.

Berlin ma jeszcze kilka innych mniejszych lub większych dzielnic, ale aby je poznać, najlepiej udać się w sam środek Berlina i zacząć zwiedzanie, choćby od berlińskiego Dworca, który łączy wszelkie linie kolejowe wychodzące poza miasto, ale też skupia większość linii tramwajowych i autobusowych leżących w obrębie miasta.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

KATEGORIE

OSTATNIE KOMENTARZE

I w końcu mam to co chciałam dzięki BLOGTITLE [...]

DZIĘKUJĘ ZA ŚWIETNĄ OBSŁUGĘ I PRZEMIŁĄ ATMOSFERĘ. !!!!! SZCZERZE POLECAM !!!!! [...]

Każdy budowlaniec który w końcu stawia swoje cztery kąty w końcu musi dojść do momentu [...]

Witam serdecznie, zdecydowanie wybieram diody led. Są po pierwsze znacznie mniejsze o innych żarówek i [...]